Home PaSO..................................................................PaSOPaSO 1997-2018 ..................

Radioton dla Akademii PaSO w Radiu Polski FM

W dniach 15 i 16 maja odbył się antenie Radia Polski FM radioton na rzecz Akademii Muzyki i Paderewski Symphony Orchestra. Radioton był częścią kampanii szeroko zakrojonej kampanii prowadzonej także w internecie, w formie aukcji oraz na stronie GoFundMe. Celem jest zgromadzenie $170 tys. na remont budynku, który od nowego roku będzie nową siedzibą szkoły i orkiestry. W piątkowym programie Wietrznego Radia prowadzonym przez Janusza Bosowskiego oraz w sobotnim Radiu Dla Ciebie Zygmunta Rygla pojawiło się wielu ciekawych gości.

Radioton zainaugurowała Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago, Małgorzata Bąk Guzik, która podkreśliła cenny wkład PaSO w edukację naszych dzieci i promocję kultury polskiej w Chicago. Potwierdziła też fakt dofinansowania projektu nowego budynku przez MSZ dotacją wysokości 300 tys. PLN. W studiu pojawili się liderzy polonijnych organizacji: Frank Spula - Prezes Związku Narodowego Polskiego, Ewa Koch - Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Dr. Kornelia Król reprezentująca Związek Lekarzy Polskich w Ameryce, Małgorzata Kot - Dyrektor Muzeum Polskiego.

Z apelem do słuchaczy zwrócili się obecni w studio członkowie Zarządu PaSO: Adam Kamieniak, Kornelia Król, Mario Machnicki, Izabella Roman, Bogna Solak, Aneta Tomaszkiewicz, Ewa Turowska.

Akcję wsparli solidarnie artyści: Bogdan Łańko, który nie tylko promował radioton na antenie radia WPNA 1490, ale także przeprowadził zbiórkę pieniędzy wśród widzów swojego spektaklu, Janusz Stokłosa – związany wieloletnią współpracą z PaSO kompozytor, twórca słynnego musicalu Metro, dyrektor warszawskiego Teatru Studio Buffo dołączył telefonicznie z Warszawy, Joanna Szepelawy – pianistka, pedagog, organizator konkursów pianistycznych, Karolina Baran – utalentowana wokalistka, której liczba fanów nie tylko w Chicago rośnie błyskawicznie, Agata Paleczny – aktorka, dyrektor Warsztatów Teatralnych Little Stars, Grażyna Auguścik, znana wokalistka jazzowa, z Wiednia połączył się ze studiem popularny piosenkarz Patrizio Buanne. Pojawił się w studio także niezwykły gość: Paweł Wawrzecki, popularny aktor Teatru Kwadrat, który przywiózł na radiową aukcję podwójne zaproszenie VIP do Teatru. Publiczność chicagowska zna aktora nie tylko ze spektakli teatralnych. Kilka lat temu wystąpił na scenie Copernicus Center z dziecięcą orkiestrą AM PaSO w gorąco przyjętym przez młodych widzów spektaklu Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego. O wyzwaniach i radościach nauki muzyki opowiedzieli uczniowie i absolwenci oraz rodzice, a także pedagodzy AM PaSO.

Nie zawiedli ludzie czynu – właściciele firm zaangażowanych na placu budowy. Właściciel ENCORE Gallery, Marcin Kondek podjął się wykończenia łazienek i powierzchni podłóg w specyficznych pomieszczeniach szkoły. Projekt wspiera Fundacja TUBADZIN, którą Firma reprezentuje w Ameryce. Pan Marcin jest także fundatorem dwóch atrakcyjnych eksponatów na aukcji: koszulek Roberta Lewandowskiego i Christiano Ronaldo. Mario Machnicki, właściciel wyspecjalizowanej firmy zajmującej się restauracją murów i zajmie się koniecznymi pracami

konserwatorskimi, zapewnił o doskonałym stanie budynku szkoły. Tomasz Startek, właściciel firmy StarTechGlass, nie tylko wymieni za specjalną cenę wszystkie okna na nowoczesne - dźwiękoszczelne, a na radiowej antenie podarował szkole piękne wejście – frontową ścianę hallu budynku. Adam Kamieniak, szef firmy marketingowej „And agency” przywiózł do studia niezwykły podarunek – wynalazek ery covidowej – bakteriobójczy i wirusobójczy filtr powietrza. Takie nowoczesne filtry będą zamontowane w obwodzie wentylacyjnym szkoły przez firmę amerykańską IVPR. CEO firmy poinformował o tym z Kataru w wywiadzie telefonicznym na antenie radiowej. System oczyszczania wody pitnej podarawała szkole firma Karola Dołęgi ProEcoLife, meble wartości $3 tys. przekazał sklep IDEA Furniture, a firma Petera i Anety Chasak wykona dla szkoły szafy i półki do biblioteki. Specjalną atrakcją radiotonu były pełne emocji aukcje w studio: prowadzący sobotni program Zygmunt Rygiel wylicytował na $1400 najnowszy model roweru polskiej marki WIGRY, podarowany przez Radio PolskiFM, na $5100 koszulkę Roberta Lewandowskiego (donacja od Marcina Kondka, ENCORE Gallery), $500 udało się uzyskać za Tort Bezowy upieczony własnoręcznie przez znaną również z kulinarnego talentu Joannę Szepelawy oraz $480 za bilety do Teatru Kwadrat.

Radioton zakończył się loterią, w której osoby uczestniczące w radiotonie mogły wygrać cenne nagrody.

Rezultal radiotonu: 65.857 dolarów i szacunkowo drugie tyle w sprzęcie i usługach podarowanych przez sponsorów.

Strona GoFundMe pozostaje aktywna. Nadal można dołączyć do tej szlachetnej akcji.

Dziękujemy wolontariuszom dyżurującym przy telefonach przy organizacji radiotonu. Dziękujemy mediom polonijnym: Dziennikowi Związkowemu, Tygodnikowi Express, Tygodnikowi Program, Monitorowi, Tygodnikowi Super Express oraz społeczności internetowej za promocję wydarzenia. Dziękujemy sponsorom aukcji i loterii.

Gorące podziękowania kierujemy do wspaniałych słuchaczy Radia Polski FM za hojność i zrozumienie roli sztuki oraz edukacji artystycznej naszych dzieci i młodzieży.

Więcej szczegółów na stronie pasochicago.org Akademia Muzyki PaSO, tel. 773 467 9000

 

 

 

 

 

 

 
 


 


 

 

 

   

Copyrights by Paderewski Symphony Orchestra