Home PaSO ........................................................................................Kup bilet - Kosciol Sw Trojcy .........

Grafiki sali i ceny biletow

Amerykańska Premiera!

MSZY F-DUR

Ksiecia JÓZEFA MICHAŁA KSAWEREGO PONIATOWSKIEGO


4 czerwca, 2017 godz: 18.00
Kosciół Św. Trójcy
1118 N. Nobel Ave. Chicago IL


 

Sensacyjnego odkrycia dokonano przypadkowo, kilka lat temu w bibliotece Uniwersytetu w Yale (USA). Dzieło zachowało się w niedatowanym wydaniu londyńskiej oficyny Boosey & Co. Na stronie tytułowej widnieje napis: Mass in F for four voices & chorus with organ, harmonium or piano-forte composed by PRINCE PONIATOWSKI. Już wstępna analiza partytury potwierdza, że kompozytor był wysokiej klasy muzykiem profesjonalistą. Jego Msza F-dur jest dziełem o niezwykle wysokim poziomie artystycznym, świadczącym o wielkim talencie i doskonałym warsztacie kompozytorskim autora.

Wysiłek rekonstrukcji dzieła oraz zorganizowania światowej premiery podjął Zakon Polskich Kawalerów Maltańskich we współpracy z Polish Heritage Society UK. Po 10 miesiącach pracy i prób, dnia 27 czerwca 2015 roku, udało się doprowadzić do zaprezentowania Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego tłumnie zgromadznej europejskiej publiczności w sławnym Westminster Cathedral Hall w Londynie. Patronat nad premierą objął sam kardynał Westminsteru, Vincent Nichols, wspólnie z polskim ambasadorem Witoldem Sobkowem, a w Komitecie Honorowym zasiadło aż 4 kardynałów: Londynu - Vincent Nichols, Paryża - Andre Vigt-Trois, Lyonu - Philippe Barbarin i Krakowa - Franciszek Macharski.

Koncert został przyjęty entuzjastycznie, a muzyka – napisana do tekstu liturgicznego łacińskiego okazała się śpiewna, prosta, barwna, utrzymana w stylu włoskiego bel canto, wzbudziła szczery zachwyt i uznanie zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Zaledwie 4 miesiące później, 22 października 2015 roku, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbyło się prawykonanie tego samego dzieła w nowej, pełniejszej - uzupełnionej o partię orkiestry, szacie dźwiękowej. Nowa wersja zostala opracowana ramach projektu „Poniatowski”, podjętego przez Instytut Rozwoju Kultury Polskiej w celu promocji dzieła w Europie i na świecie. Msza uświetniła w 2016 r. Swiatowe Dni Młodzieży w Krakowie, a 11 listopada 2017 zabrzmi w Swiątyni Opatrzności w Wilanowie, z okazji 99 rocznicy Niepodległości Polski. Paderewski Symphony Orchestra oraz Instytut Promocji Kultury Polskiej zapraszają gorąco chicagowską publiczność do wysłuchania pierwszego na kontynencie amerykańskim wykonania Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego w niedzielę, 4 czerwca 2017 r., o godzinie 18-tej, w Kościele św. Trójcy 1118 N. Noble Ave., w Chicago. Wystąpią Paderewski Symphony Orchestra, soliści i chór PaSO pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła. Koncert objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury RP.


 

 

 

 

 

 

Msza Koncertowa F-dur ksiecia Jozefa Poniatowskiego

Koncert objety patronatem

Kardynala Stanislawa Dziwisza

Ministra Kultury Piotra Glinskiego

Radia WPNA 1490


Dziennika Zwiazkowego


 

 

Msza F-Dur J.M.K. Poniatowskiego
YouTubeGrafik sali i ceny biletow
Kosciol Sw Trojcy

Paderewski Symphony Orchestra

5844 N. Milwaukee Ave
Suite 201-207Chicago IL 60646

773 467 9000
paso.office@gmail.com

 

KUP BILET Kosciol Sw Trojcy niedziela 4 czerwca, godzina 18.00

 

 

  

 

   

 

Copyrights by Paderewski Symphony Orchestra