season



„Straszny Dwór”
opera komiczna w czterach aktach

Opera odbyla sie w
Sobote, 10 lutego 2007,  godz. 10 AM (studenci)
Niedziele, 11 lutego 2007,  godz. 3 PM
w Rosemont Theatre, Chicago-Rosemont

ZDJECIA Z KONCERTU

"Straszny dwór" to najdoskonalsze dzieło operowe Stanisława Moniuszki, jedno z najwa¿niejszych w całym dorobku kompozytorów polskich.Wystawiona po upadku Powstania Styczniowego, napisana “ku pokrzepieniu serc” opera stała się manifestem patriotycznym. Utwór, choć komediowy, zachwyca poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury, jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Czytaj dalej...

Muzyka: Stanislaw Moniuszko
Libretto: Jan Checiñski

 

Kier. Muz.: Wojciech Niewrzo³ Chicago
Re¿yseria: Ryszard Cieœla Warszawa
Scenografia i kosiumy: Barbara Kêdzierska Warszawa
Choreografia: Barbara ¯elazny-Pogorzelska Warszawa

Choreografia zespolu piesni i tanca Lajkonik:
Halina Misterka Chicago

Choreografia baletu "WICI": Magdalena Solarz Chicago

Przygotowanie chórów:
Jadwiga Achimowicz – Niesio³owska Chicago
Pawe³ £ukaszewski Warszawa

BILETY

 

 

 

 

DLACZEGO STRASZNY DWÓR

"Straszny dwór" to najdoskonalsze dzieło operowe Stanisława Moniuszki, jedno z najwa¿niejszych w całym dorobku kompozytorów polskich.

Wystawiona po upadku Powstania Styczniowego, napisana “ku pokrzepieniu serc” opera stała się manifestem patriotycznym. Utwór, choć komediowy, zachwyca poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury, jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Trudno się dziwić, że prapremiera dzieła, która odbyła się w Warszawie w 1865 roku przerodziła się w patriotyczną manifestację.
 
Libretto Jana Chęcińskiego, osnute na kanwie “Starych gawęd i obrazów”Kazimierza Wójcickiego, wyraŸnie nawi¹zuje do motywów mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza” oraz “Œlubów Panieñskich” Aleksandra Fredry.

Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest doskonałe, pełne inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji – w pe³ni zas³uguje na miejsce na œwiatowych scenach.

Bardzo dobrze skonstruowana, żywa akcja - z intrygą opartą na ślubach kawalerskich, zaskakującą zmiennymi nastrojami, humorem, dowcipem, liryzmem – powoduje, że do dziś ten właśnie utwór należy do ulubionych tytułów polskich melomanów, doskonale odbierany tak¿e przez m³odzie¿ i tzw. szerok¹ publicznoœæ.

Pragn¹c przemówiæ do serc ukochanego narodu, pocieszyæ, dodaæ otuchy, o¿ywiæ nadzieje, pos³u¿y³ siê Moniuszko jêzykiem symboli narodowych, przywo³a³ pamiêæ dawnej, œwietnej przesz³oœci Polski, naszych legend, tradycji, zwyczajów, przypomnia³ radosne rytmy naszych tañców narodowych, szczêœliwe ¿ycie w dumnej, szlacheckiej, wolnej Polsce.

Chocia¿ “Straszny Dwór” zosta³ zdjêty z afisza przez carsk¹ cenzure ju¿ po trzecim przedstawieniu i przez kolejnych 50 lat zabraniano jego wykonywania, muzyka – raz zagrana, zapad³a g³êboko w serca i umys³y Polaków. Piêkne, pe³ne g³êbokich, patriotycznych treœci arie, jak “Aria z kurantem” czy duet “Cichy dom”, wychwalaj¹ca cnoty polskiego rycerstwa aria Miecznika , albo te¿  przepe³niona humorem “Aria Sko³uby” – s¹ prawdziwymi operowymi pere³kami i wesz³y na sta³e do repertuaru koncertowego,

Uniwersalnoœæ i ponadczasowoœæ zawartych w operze treœci, wa¿koœæ poruszanych spraw, jak chocia¿by idee prawa narodów do wolnoœci, wartoœci wychowawcze i etyczne oraz piêkno i wartoœæ artystyczna dzie³a Moniuszki czyni¹ zeñ pozycjê unikaln¹ i ze wszechmiar zas³uguj¹c¹ na obecnoœæ na œwiatowych scenach.

Powrót